Vybíráme motýlek k obleku: #businessman a #svatební/sváteční

Kdysi byl všeobecně známý pohled na motýlka jako na doplněk, který se nosí pouze na velmi honosné příležitosti a jako na doplněk vyššího levelu gentlemenů.

Dnes je tomu jinak – v západních zemích i u nás v Česku se stal z motýlku obrovský trend a je součástí běžného denního outfitu.

Meetingy v kraťasích a v džínech se zastrčenou košilí pomalu střídají obchodní setkání, kde se potkávají muži v nádherných oblecích s dechberoucími motýlky – a ano, už bylo na čase! Hodí se k vám elegantní, pestrý nebo nápaditě vzorovaný? Jak vybrat ten nejvhodnější?

Jaká je historie motýlku?

Je tomu tak jako u kravat – prsty v tom mají zase Chorvati. Asi v 17. století měli chorvatští žoldéři ve zvyku zdobit si svoje límce šátky, které byly ozdobné (něco jako dnešní kravata) a to proto, aby límce držely svůj tvar a aby přiléhaly k tělu.

Netrvalo dlouho a tento trend zaujal Francouze, jakožto milovníky módy a vzali si tento nápad za svůj. Po čase se z těchto ozdobných šátků staly kravaty a pánské motýlky.

Motýlky se tak časem staly neodmyslitelnou součástí vysoce formálních akcí, kde nesměly chybět na žádném pánském oděvu.

Tehdejší smetánka si tento trend velmi oblíbila – profesoři, doktoři a další významně postavení lidé byli vždy na veřejnosti viděni s tímto doplňkem. Dbalo se totiž jak na skvělé vychování, tak na sebereprezentaci na společenských událostech.

Po druhé světové válce se bohužel tento doplněk zapomněl a patřil jen minulosti. Naštěstí se zdá, že je motýlek nesmrtelný a dnes zdobí krk skoro každého úspěšného muže – motýlek k o bleku dnes už prostě patří.

Jaký motýlek si vybrat?

Rozhodně se nebojte vykročit z davu a vylepšit si tak outfit motýlkem. Který ale bude nejlépe ladit k vám? Záleží opravdu jen a jen na vašem vkusu - při výběru nejsou stanovená žádná pravidla, kterými by se řídila etika, řiďte se pocitově.

Sportovní sako nebo blak tie – u každého outfitu motýlek zvyšuje elegantnost i nápaditost. Strhnete na sebe nejen pozornost, ale zároveň tak isnpirujete spoustu lidí.

Na našem e-shopu jsme ale vytvořili kategoriie, které vám usnadní výběr vašeho motýlku. Motýlky jsme zahrnuli do třech kategorií, a to: business, lifestyle, svatební/sváteční.

Businessman ocení detailní ruční práci a použití toho nejkvalitnějšího dřeva. Dobrodruh si naopak u výběru z široké nabídky potrpí na výjimečnost a originalitu. Každý, koho čeká akce, na kterou se nezapomíná, si vybere nejlépe v kategorii svatební/sváteční.

Jak nosit motýlek?

Při oblékání motýlka dejte pozor na to, aby délka motýlka měla asi takovou šířku jako vaše vnější hranice obočí - aby motýlek skvěle padl.

Motýlek jde skvěle kombinovat se všemi druhy sak a doplňků, neslaďujte ale jeho barvy a vzory příliš nápaditě s ostatními kusy oděvu, přehnaná snaha vám nebude slušet.

Motýlek by neměl být nikdy tak uvolněný jako kravata, měl by být dostatečně utažený – naštěstí s námi to budete mít jednoduché a ve vteřině ho budete mít uvázaný.

Věděli jste, že…

Díky barvám motýlků existují pojmy jako jsou BLACK TIE nebo WHITE TIE? Jestli na pozvánce obdržíte tento předepsaný dress code, budou hostitelé očekávat, že dorazíte v černém smokingu s černým motýlkem nebo v bílém fraku s bílým motýlkem.