Jak vybrat oblek: Průvodce při výběru toho správného obleku pro muže

Správně vybraný pánský oblek dá muži jistotu a pocit, že je připravený na svět. Není ale pochyb o tom, že se může takový nákup nového obleku zdát jako vstup na minové pole.

A proč?

Protože při samotném výběru je třeba zohlednit mnoho faktů, (jako je vzor, délka, typ látky apod.) a pokud takový nákup urychlíme – nepadnoucí oblek nám pak zajistí nemalé faux pas.

Můžete pak vypadat více jako Beetlejuice než jako Bond. Ať už hledáte zcela nový oblek nebo si chcete jen zpestřit šatník – máme tady pro vás
několik rad.

Jak vybrat správnou velikost obleku?

Sako

V místech jako jsou ramena, prsa, hrudník a záda – by mělo sako rozhodně sedět. Primárně by jste se měli cítit v saku pohodlně a nemělo by vás škrtit. Správná délka saka dosahuje  k nehtu palce na ruce.

Kalhoty

U těch nejkvalitnějších obleků je většinou délka kalhot neukončená – u kalhot se upravuje délka na přání zákazníka. Ale v zásadě má pasový límec sedět asi 2cm pod pupkem. Kalhoty by měly sahat po boty s decentním zahnutím dovnitř. Vzadu by měly kalhoty dosáhnout maximálně 2 cm nad zem.

Rukávy

Délka rukávu by měla určitě přesahovat zápěstní kloub, ale jako u kalhot – i délka rukávu se upravuje dle zákazníka. Sako by mělo mít rukávy o 1 cm kratší než rukávy košile, a to z toho důvodu, aby byly dobře vidět manžetové knoflíčky.

Jaký je rozdíl mezi smokingem a oblekem?                                                                                            

Smoking vs oblek

Tak si v tom uděláme trochu jasno. Smoking se od pánského obleku liší hned v několika bodech: barvu má smoking zásadně černou, je vyroben většinou z lesklého materiálu a kalhoty smokingu mají lampasy – to jsou lesklé úzké pruhy na stranách kalhot.

Smoking má speciální detaily a doplňky jako je třeba saténové křídlo, motýlek nebo kapesník v náprsní kapse.Navíc – smoking by se před osmnáctou hodinou nosit vůbec neměl.

Základní typy obleků

Smoking - black tie (anglicky) – cravate noire (francouzsky)

Tento oblek je vhodný hlavně na velmi slavnostní události – především večerní, protože se smoking nenosí před 18. hodinou. Šije se tradičně z černé látky. Pro smoking jsou typické dlouhé klopy a šálový límec, který zdobí lesklé nebo tmavé hedvábí.

Frak - white tie (anglicky) – cravate blaanche (francouzsky)

Frak je vhodný jen na mimořádné akce, kde je vysloveně napsaný na dress codu. Je to nejslavnostnější druh pánského obleku. Pánský frak má sako se šosy a ty se nezapínají, mají špičaté, lesklé klopy. K fraku neodmyslitelně patří motýlek a vesta. Frakové kalhoty mají vysoký pas a lesklé lampasy. Vhodný doplněk ke fraku jsou rozhodně bílé rukavice.

Žaket - cutaway (anglicky)

Je velmi podobný fraku, ale nemá tak dlouhé šosy. Jeho barva je většinou šedá a oproti smokingu a fraku se žaket nosí přes den. Nenosí se k němu motýlek, ani kravata, ale šátek nebo stříbrná kravata.

Základní typy sak

Jednořadé sako

Jednořadé sako charakterizuje zapínání na jednu řadu knoflíků a překryv levé a pravé strany zapnutého saka má takové míry, aby bylo snadné sako zapnout.má zapínání na jednu řadu knoflíků a překryv levé a pravé strany zapnutého saka je jen tak velký, aby bylo možné sako zapnout. Sako má větší výstřih a odkývá více košili pod sakem s kravatou.

Dvouřadé sako

Jak už název prozrazuje, tohle sako má dvě řady knoflíků – funkční je ale jen pravá řada knoflíků. Dvouřadé sako má navíc klopy se stoupajícím vrcholem. Dvouřadé sako by ve společnosti mělo být vždy zapnuté, tak na to myslete, aby jste předešli případnému faux pas.

Materiál pánského obleku

Kašmír, vlna, hedvábí – to jsou nejčastější materiály, ze kterých se pánské obleky vyrábí. Pokud jste stále na cestách nebo nemáte šanci si nechat oblek přežehlit, je vhodná mohéra – vlna z angorské kozy. Tento materiál se tolik nemačká. Kašmír zase ocení ti, kteří volí materiál s výhřevností, kterou má kašmír větší než vlna. Hedvábí v zimě zahřeje a v létě vás ochladí, navíc je krásně lesklé. Zase tedy závisí na tom, co je pro vás komfortní a čemu dáváte přednost.

Konfekce nebo na míru

Obecně doporučujeme oblek na míru, díky čemuž máte více možností při výběru detailů a také bude dokonale sedět právě vaší postavě. Oblek v konfekční velikosti si ale můžete odnést hned, pokud na něj spěcháte a zároveň vás rozhodně nebude stát tolik peněz.

Jak pečovat o oblek

  • Nenoste svou peněženku po kapsách obleku.
  • Když se vrátíte domů, vraťte oblek zpět na ramínko do šatníku a nepohazujte tak oblek po bytě.
  • Oblek nejlépe mějte v ochranném obalu - ve vašem šatníku.
  • Při sezení si raději svlékněte své sako a povytáhněte si nohavice u kalhot.
  • Oblek zásadně nechejte vyčistit v čistírně, kde k tomu mají určené prostředky a vyučený personál.