9 pravidel, které je třeba dodržovat při nošení obleku

Oblek je skutečně alfou a omegou. Je to něco, co by měl každý gentleman vlastnit a je to něco, v čem byste se měli cítit dobře a vypadat skvěle.

I když vás možná vystihuje věta "Nejsem oblekový muž.", mohou se konat různé příležitosti (svatby, pracovní pohovory, významné události, atd.), kam se zkrátka v obleku musíte vypravit.

Proto by tento článek měl sloužit k tomu, aby vám v těchto situacích pomohl, protože upozorňujeme na 9 pravidel, které je nutné dodržovat při nošení obleku.

Věříme, že ve světě módy by se měly "pravidla " porušovat, ale pokud se budeme bavit o těchto 9 pravidel, jenž se týkají právě nošení obleků, měli byste se jimi zcela jistě řídit.

Jste připraveni?

#1 Rozepněte si na saku spodní knoflík

Při nošení saka, které má dva knoflíky byste měli mít vždy spodní knoflík nechat rozepnutý. To nabízí lepší siluetu a neomezuje váš pohyb. Na saku se třemi knoflíky použijte buď první dva nebo jen prostřední.

Zní to poměrně jednoduše, ale spousta mužů dělá právě častou chybu ve volbě zapnutí správného knoflíku na svém saku.

#2 Oblek musí dokonale padnout!

Pamatujte, pokud si zakoupíte oblek "ze stojanu", nemusí to být zrovna pravé ořechové. Zde je několik věcí, které je třeba zvážit.

Ramena

Sako by mělo přilehle sedět na rameni a délka svrchní části by měla mít stejnou délku jako vaše ramena, v podstatě tam, kde končí ramenní kloub. Vždy je lepší zvolit o něco menší, než aby délka ramen přesahovala.

Délka kalhot

Zde se jedná spíše o osobní preferenci, ale obecným pravidlem je, že manžeta kalhot by měla vypadat úhledně na špičce boty.

Kalhoty spadnou trochu déle vzadu, zhruba dva prsty nad zemí.

Vpředu jsou kalhoty mírně pokrčené.

Délka saka

Délka saka se váže na výšku postavy. Pokud spustíte ruce podél svého těla, kořen palce by se měl dotýkat okraje saka.

Při zapínání  by se sako mělo zapnout bez jakéhokoliv vytváření napětí a znovu by zde neměla být žádná volná látka kolem vaší střední linie.

Pro přehled se podívejte na orientační tabulku délky saka v rámci výšky vaší postavy:

  • 170–175 cm: přibližně 70–73 cm
  • 176–180 cm: přibližně 74–75 cm
  • 181–187 cm: přibližně 76–77 cm
  • 188–192 cm: přibližně 78–80 cm
  • 193–200 cm: přibližně 81–85 cm

Délka rukávu

Rukáv saka by měl končit zhruba u hrany zápěstí, neměl by rozhodně být delší jak 1-2 cm. Z rukávu by měla mírně vyčnívat manžeta košile.

#3 Slaďte kožené věci

Jednoduché pravidlo, ale hodně chlapů na to zapomíná. Pokud se rozhodnete pro hnědý pár bot, jděte do hnědého pásku. Vyvarujte se kombinace černého pásku a hnědých bot nebo naopak.

Jestliže se rozhodnete po úzký pásek, ujistěte se, že spona je velikostně úměrná pásku, zároveň by měla působit elegantně.

#4 Rozepněte si svůj oblek před sedáním

Jednořadá saka s dvěma knoflíky vždy při sedání rozepněte. Naopak u dvouřadých se sako nerozepíná!

#5 Vystavte manžety na rukávech na půl palce

Jak jsme již zmínili, tento malý detail může mít obrovský dopad na vaši vizuální stránku. Je to nepatrné přizpůsobení délky rukávů na saku, měla by vám být vidět cca půl centimetru manžety košile .

#6 Na novém obleku odstraňte švy na otvory

Nevěřili byste, kolik chlapů zapomene odstranit šití na větracích otvorkách než opustí dům v novém obleku.

Při nákupu nového obleku budete mít tendenci nacházet větrací otvory vzadu (pokud je máte) jsou přišité vedle kapes. Jemně pomocí nůžek odstraňte švy před tím, než oblek oblečete.

#7 Nestrkejte "haraburdí" do kapes

Pokud se vám kalhoty sedí tak, jak je třeba, není co řešit.

Vyplnění kapes telefonem, peněženkou, klíči od auta bude mít negativní vliv na váš celkový vzhled. Uložte je v kapsách kabátů nebo je vložte rovnoměrně do vnitřních kapes na saku.

#8 Naleštěte si obuv

Hovořili jsme o významu vhodné obuvi výše a zapomínat na "péči" o boty je chyba školáka. Netrvá to dlouho a pomůže vám udržet investici dobrého páru bot poměrně dlouho.

#9 Nepřehánějte to s doplňky

Když nosíte oblek, udržujte své doplňky minimalisticky. Kapesní čtverec a kravata přidá nádech detailů, ale náprsní čtverec, kravata, klopa, vázací tyčinka a šátek to již přehání.

Ideální je kombinace dřevěného motýlku/kravaty a náprsního čtverce.